NRD Начало
Неделя, 24 Ноември 2024
Начало Под прожектора Биография: Емир Кустурица
242
Под прожектора

Биография: Емир Кустурица

Емир Кустурица - лошото момче на сръбското кино, днес става на 70 години. Ексцентричен режисьор, актьор и сценарист на десетки филми, отличени с престижни международни награди, сред които "Златна палма" и "Златен лъв", талантът му не се ограничава само до седмото изкуство. Кустурица също е писател и музикант, който има и своя група - "Оркестър на непушачите" (No smoking orchestra), изявявали се и на българска сцена. Работил е и с Горан Брегович

| 24 Ноември 2024, 10:33 ч.
Биография: Емир Кустурица
Биография: Емир Кустурица
Снимка © АP / Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo

Емир Кустурица - лошото момче на сръбското кино, днес става на 70 години.

Между станалата картина и нестаналата крачката е само една и трябва да я усети човек - кога е направена тази крачка. Това казва художникът Симеон Спиридонов през 1996 година в документалния филм на БНТ  „Следа към себе си“.

РОДЪТ

Художникът е роден на 20 август 1944 г. в Севлиево, където са евакуирани родителите му по време на Втората световна война. Правнук е на видния възрожденец Христо Спиридонов - първи кмет на Севлиево след Освобождението, депутат във Великото Народно събрание. Главната улица на град Севлиево носи името на Христо Спиридонов.

Симеон Спиридонов е внук на подполковник Григор Спиридонов, загинал геройски при Разлог през 1912 г. по време на Междусъюзническата война. Главната улица на града носи неговото име. Баща му Димитър Спиридонов е икономист, осъден от Народния съд. 

ПЪРВИТЕ

В Бърно, Чехия, започва международният фестивал за криминални сериали Serial Killer, съобщи „Ческе новини“.  На форума ще бъдат представени трийсет заглавия от цяла Европа.

Фестивалът на криминалните сериали ще продължи до 29 септември, а прожекциите ще бъдат в няколко театъра и в института за телевизия в града. 

Фестивалът ще бъде открит с чешкия минисериал „Кладенецът“, чийто сценарий е базиран на действителен случай от 1968 г. 

Serial Killer е първият подобен фестивал в Централна и Източна Европа. Обичайно в рамките на форума се показват първите два епизода от съответните продукции, включени в програмата.

Откриване на фотоизложба, припомняща лицата на джаз фестивала в Русе, предшества началото на 48-ото издание на музикалния форум.

Снимките са подредени във фоайето на Доходното здание в крайдунавския град. По-голямата част от снимките са дело на фотографа Петър Стаменков. 

"Той обича да говори чрез своята камера, а като погледнете неговите творби, можете да надникнете и в неговото сърце, и в неговия ум, и да разберете, че това е един човек, който е верен на изкуството", каза за Стаменков директорът на общинското предприятие "Русе Арт" Мариан Савов. 

Самият фотограф коментира , че част от черно-белите снимки, показващи Петър Петров – Парчето, поставил началото на джаз фестивала в Русе през 1975 г., както и Стайко Стайков и другите основоположници на форума, са от архива на Клуба на дейците на културата. 

"Някои от тези снимки ги скани

Италия върна на Канада емблематична портретна снимка на Уинстън Чърчил, открадната от хотел в Отава преди повече от две години и продаден на търг на нищо неподозиращ италианец, съобщават Асошиейтед прес и Ройтерс. 

Церемония в канадското посолство в Рим отбеляза успешното намиране в Италия и връщане на Канада на фотографията, известна като "Ревящият лъв".

На церемонията италиански карабинери предадоха портрета на канадския посланик в Италия Елиса Голдбърг, която похвали сътрудничеството между следователи от Италия и Канада, довело до възстановяването му. 

Портретът на британския лидер, направен от фотографа от Отава Юсуф Карш през 1941 г., вече е готов за последната стъпка от пътуването си към дома в хотел "Фермон шато Лорие", откъдето е бил откраднат.

След завръщането си снимката отново ще бъде изложена като забележителен исторически портрет.

Ролята на киното е не само да представяме себе си, а да излагаме различни гледни точки. Важно за мен е в процеса на създаването на творбата да вляза в различни перспективи, сподели полската режисьорка Кинга Дембска, която гостува на варненския филмов фестивал „Любовта е лудост“, за да представи своя последен филм „Празник на огъня“, който бе показан снощи във Фестивалния и конгресен център.

Лентата е по едноименния роман на 40-годишния Якуб Малецки и разказва за двете сестри Настка, болна от церебрална парализа, и Луция, която е балерина. Режисьорката е получила покана да работи по проекта от продуцента на успешните полски заглавия „Студена война“ и „Ида“, които имат номинации и награди "Оскар".

Дембска призна, че смятала да откаже, защото винаги пише сценариите си сама, но когато прочела ръкописа, видяла, че той е съкров

Ексцентричен режисьор, актьор и сценарист на десетки филми, отличени с престижни международни награди, сред които "Златна палма" и "Златен лъв", талантът му не се ограничава само до седмото изкуство. Кустурица също е писател и музикант, който има и своя група - "Оркестър на непушачите" (No smoking orchestra), изявявали се и на българска сцена. Работил е и с Горан Брегович. 

Не са малко и скандалите, в които се забърква Кустурица благодарение на свободолюбивия си дух и непоколебимостта да отстоява мнението си, понякога и доста противоречиво, включително и по политически въпроси. 

Емир Кустурица е роден на 24 ноември 1954 г. в Сараево, родителите му са мюсюлмани. Той сам решава да се обяви за сърбин по време на войната в Босна. През 2005 г. става християнин и решава да промени името си на Неманя.

Кустурица завършва филмова режисура в Прага през 1978 г., като по време на следването си прави късометражни филми и един от тях -  "Герника", печели Първата награда на Студентския филмов фестивал в Карлови вари. 

В игралното кино дебютира със "Спомняш ли си Доли Бел" (1981) и печели "Златен лъв" на фестивала във Венеция. Сценарист е Абдулах Сидран, с когото са тандем и за филма "Баща в командировка" (1985), печели наградата "Златна палма" в Кан, а също и номиниран за "Оскар" за чуждоезичен филм през 1986 г.

Общо 418 фотографии участват в петото издание на конкурса "Обичаме Русе". Те са дело на 62 фотографи - любители и професионалисти, сред които са и седем деца. Това съобщи Александрина Колева от общинската фондация "Русе - град на свободния дух", която е организатор на събитието заедно с Община Русе.

Началото на гласуването на публиката е поставено днес във фейсбук страницата на фондация "Русе - град на свободния дух". Така до 28-и октомври всеки може да даде своя вот за снимката, която най-много го е впечатлила.  

Фотосите се състезават в разделите "Бизнесът на Русе", "Аерофотография", "Пейзажи", "Събития и уловени моменти" и "Черно-бяла фотография". 

Целта на конкурса е да покаже красивата страна на най-големия крайдунавски град.

Освен "Фаворит на публиката" ще има и награди за победителите във всеки отделен раздел. Предвидени са и парични пр

Пепа Николова-Пеша представя дебютната си изложба „Гората, която създадохме?“ – изследване на устойчивостта и връзката ни с природата. Това съобщават от галерия „Сердика“, домакин на събитието от 13 септември до 5 октомври. 

С концепция, разработена от Валентин Бакърджиев, изложбата предлага уникално многосензорно преживяване, което съчетава изкуство и екологично съзнание, коментират организаторите.

Авторката, макар и нешироко известна в художествените среди, има богат опит като сценограф и костюмограф, работейки повече от 30 години в театъра и киното. През този период е създавала костюми и декори за други сценографи и костюмографи, но сега, на 54 години, решава да излезе на преден план.

„Гората, която създадохме?“ представя &bdquo

Еминем, Бой Джордж, Джордж Клинтън, Шерил Кроу, Джанет Джаксън, Аланис Морисет, а също групите „Дуби брадърс“ и N.W.A са сред номинираните за Залата на славата на авторите на песни за 2025 г., предаде Асошиейтед прес. Представени за всички музикални стилове - от рок и кънтри до рап. 

Сред номинираните е и Брайън Адамс с песните Summer of `69 и Have You Ever Really Loved a Woman?, както и Майк Лав от групата „Бийч бойс“. 

В Залата на славата на авторите на песни ежегодно се номинират както изпълнители, така и неизпълнители. Тази година в последната категория влизат продуцентите - Уолтър Афанасиев, помогнал на Марая Кери с нейния хит All I Want for Christmas Is You, Майк Чапман, който е съавтор на Love Is a Battlefield на певицата Пат Бенатар и Нарада Майкъл Уолдън, автор на How Will I Know?, изпълнена от Уитни Хюстън.

Тази годин

Типичното въплъщение на kawaii - "сладката" страна на японската популярна култура, героинята Хелоу Кити (Hello Kitty) ще отбележи своята 50-годишнината в петък, продължавайки да е все така известна по света и да носи дивиденти на своите създатели, предаде АФП.

От създаването си през 1974 г. до ден днешен героинята, която наподобява бяло котенце с неизменна червена панделка, се радва на световен успех. Образът на Хелоу Кити може да бъде видян върху десетки хиляди продукти - от плюшени играчки до ученически чанти, дрехи и домакински уреди.

Героинята със схематични черти, която според създателите си от "Санрио" е малко момиче от Лондон, а не котка, има солидна база от фенове и се е превърнала в "машина" за печелене на пари. 

Петдесетгодишната американка Хелън от Калифорния, обсебена от Хелоу Кити още от появата й през 70-те години на миналия век, казва, че си

Изложба на две японски изкуства – кири-е и икебана ще бъде показана в Триъгълната кула на Сердика (филиал на Регионалния исторически музей - София). Експозицията „Природна хармония“ започва днес и ще продължи до 6 ноември, съобщават организаторите.

По думите на организаторите природата е голяма и важна част от живота на японците – те й се възхищават, наслаждават, намират дълбок смисъл и символика в нея и я приемат за част от ежедневието и заобикалящата ги среда. „Тя е и един от важните и често срещани мотиви в изкуството на японските и българските кири-е творци и неразривна част от изкуството на подреждането на цветя - икебана. Погледнете през очите на българските и японски автори към заобикалящия ги свят и станете част от него“, отбелязват те.

От екипа отбелязват, че кири-е е японското изкуство за създаване на картини чрез изрязване

За продукцията си "Циганско време" (1989) Емир Кустурица отново е отличен на кинофестивала в Кан, като взима наградата за най-добър режисьор. 

В началото на 90-те години на миналия век той преподава в Колумбийския университет в САЩ. Там прави и първият си англоезичен филм - "Аризонска мечта" (1993), в който участват холивудските звезди Джони Деп и Фей Дънауей. Това е единственият засега филм на Кустурица в Холивуд. "Аризонска мечта" печели специална награда на журито на "Берлинале" - "Сребърна мечка", през 1994 г. 

През 1995 г. на екран излиза и сюреалистична балканска комедия "Ъндърграунд", чийто сценарист е Душан Ковачевич. За лентата Кустурица печели и втората си "Златна палма" в Кан. Той е сред малкото носители на две награди "Златна палма". Кустурица няколко пъти е член на журито на международния кинофестивал, провеждан на Лазурния бряг. 

Три години по-късно режисьорът прави и черната комедия  "Черна котка, бял котарак", отличена със "Сребърен лъв" за режисура на фестивала във Венеция.

Eмир Кустурица има повече от 20 игрални и телевизионни филма. Те се отличават със смесица от различни жанрове, като повечето съчетават смешното и трагичното и фокусът е животът на Балканите. Последната му пълнометражна продукция "По млечния път" излезе на екран през 2016 г. В главните роли са той и италианската актриса Моника Белучи, която по време на снимките се научила да дои крава, както и проговорила сръбски, твърдят местните медии. 

За филма "Животът е чудо" през 2004 г. построява етноселото Дървенград, на около 250 км. от Белград. Днес той е сред атракциите в страната с хиляди туристи годишно. От 2008 г. там се провежда международният културен форум Кустендорф, също създаден от Кустурица. През януари 2025 г. ще се проведе осемнадесетото му издание.

Дървенград е посещаван и от световноизвестни личности, сред които и актьорът Джони Деп. Той определя Кустурица за "мой брат и мое вдъхновение", цитиран от "Дойче веле". Двамата работят заедно по филма "Аризонска мечта". 

Режисьорът дава идея и за изграждането на културно-историческия център Андричград край босненския Вишеград, в памет на носителя на Нобелова награда за литература Иво Андрич. Плановете на Кустурица предвиждат да го използва като място за снимките на филм по романа на Андрич "Мостът на Дрина". 

Той снима и документални филми, сред които за аржентинския футболист Диего Марадона (2008), с когото твърди, че били приятели, както и за бившия уругвайски президент Хосе Мухика (2018). 

Емир Кустурица прави първите си стъпки в литературата с автобиографичната книга "Смъртта е непотвърден слух" (2010). Следват "Сто яда" (2013),  "За какво ми е това" (2018), "Виждаш ли, че не виждам" (2022) и "Когато мъртви души маршируват" (2023).  Всичко, което написах, за щастие, беше създадено късно и опитът от километража, навъртян при снимане на филми, със сигурност помогна, каза Кустурица по време на представянето на наскоро преиздадените книги на Панаира на книгата в Белград в края на октомври, цитиран от сайта на изданието "Новости".

Творецът с интерес следи и политическия живот в Сърбия. Той нееднократно заявява пред медиите, че според него разпадането на бивша Югославия е една от най-големите трагедии на миналия век. 

Наскоро той заяви пред в. "Данас", че  няма да се включва в политическия живот, но неговата политика "винаги е била и ще бъде - опазване на околната среда". „Моята позиция не се е променила от времето, когато… казах, че опазването на околната среда е единствената политика, която ме интересува", каза Кустурица, като подчерта, че няма намерение да се "търкаля в политическата кал". Той припомни, че неговият "начин на живот" е опазването на околната среда.

Режисьорът не крие, че има добри отношения с руския президент Владимир Путин, който го прие през април т.г. в Кремъл, писаха сръбските медии. По време на срещата Кустурица е казал, че планира да заснеме "руски триптих" от филми по Фьодор Достоевски, Николай Гогол и Лев Толстой, както и да завърши работата по "Лавър" по романа на Евгений Водолазкин. И е споделил, че след това може да сложи точка на кариерата си.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Миграцията, войната и екологията бяха основните акценти в проектите, представени на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата. Престижният форум се проведе от 20 април ...
Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света
Изследователите, приключенците са тези, които, опознавайки и разбирайки света, го пренасят към другите хора, карат ги да разберат и да се замислят върху климатичните промени и съср ...
Продължава програмата на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
С изпълнения на участниците от трета и четвърта група продължава днес програмата на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ в концертнат ...
Биография: Цветан Цеков-Карандаш
Сто години от рождението на художника Цветан Цеков-Карандаш се навършват днес. Той е един от създателите на вестника за хумор и сатира „Стършел“, изследва работата на Л ...
Премиера в театър „Възраждане“: Обвързани или отвързани, или как обръщаме простото в сложно
Особеното в „О(б)твързан“ е, че сюжетът не изчерпва драматургията и върху един привидно типологичен сюжет се гради друг вид драматургия – иронична. Това казва реж ...
Тикер в 15:00 ч.
Миграцията, войната и екологията бяха основните акценти в проектите, представени ...
Начало Под прожектора
242
Под прожектора

Биография: Емир Кустурица

Емир Кустурица - лошото момче на сръбското кино, днес става на 70 години.Ексцентричен режисьор, актьор и сценарист на десетки филми, отличени с престижни международни награди, сред които "Златна палма" и "Златен лъв", талантът му не се ограничава само до седмото изкуство.

| 24 Ноември 2024, 10:33 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Емир Кустурица
Биография: Емир Кустурица
Снимка © АP / Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo

Емир Кустурица - лошото момче на сръбското кино, днес става на 70 години.

Ексцентричен режисьор, актьор и сценарист на десетки филми, отличени с престижни международни награди, сред които "Златна палма" и "Златен лъв", талантът му не се ограничава само до седмото изкуство. Кустурица също е писател и музикант, който има и своя група - "Оркестър на непушачите" (No smoking orchestra), изявявали се и на българска сцена. Работил е и с Горан Брегович. 

Между станалата картина и нестаналата крачката е само една и трябва да я усети човек - кога е направена тази крачка. Това казва художникът Симеон Спиридонов през 1996 година в документалния филм на БНТ  „Следа към себе си“.

РОДЪТ

Художникът е роден на 20 август 1944 г. в Севлиево, където са евакуирани родителите му по време на Втората световна война. Правнук е на видния възрожденец Христо Спиридонов - първи кмет на Севлиево след Освобождението, депутат във Великото Народно събрание. Главната улица на град Севлиево носи името на Христо Спиридонов.

Симеон Спиридонов е внук на подполковник Григор Спиридонов, загинал геройски при Разлог през 1912 г. по време на Междусъюзническата война. Главната улица на града носи неговото име. Баща му Димитър Спиридонов е икономист, осъден от Народния съд. 

ПЪРВИТЕ

В Бърно, Чехия, започва международният фестивал за криминални сериали Serial Killer, съобщи „Ческе новини“.  На форума ще бъдат представени трийсет заглавия от цяла Европа.

Фестивалът на криминалните сериали ще продължи до 29 септември, а прожекциите ще бъдат в няколко театъра и в института за телевизия в града. 

Фестивалът ще бъде открит с чешкия минисериал „Кладенецът“, чийто сценарий е базиран на действителен случай от 1968 г. 

Serial Killer е първият подобен фестивал в Централна и Източна Европа. Обичайно в рамките на форума се показват първите два епизода от съответните продукции, включени в програмата.

Откриване на фотоизложба, припомняща лицата на джаз фестивала в Русе, предшества началото на 48-ото издание на музикалния форум.

Снимките са подредени във фоайето на Доходното здание в крайдунавския град. По-голямата част от снимките са дело на фотографа Петър Стаменков. 

"Той обича да говори чрез своята камера, а като погледнете неговите творби, можете да надникнете и в неговото сърце, и в неговия ум, и да разберете, че това е един човек, който е верен на изкуството", каза за Стаменков директорът на общинското предприятие "Русе Арт" Мариан Савов. 

Самият фотограф коментира , че част от черно-белите снимки, показващи Петър Петров – Парчето, поставил началото на джаз фестивала в Русе през 1975 г., както и Стайко Стайков и другите основоположници на форума, са от архива на Клуба на дейците на културата. 

"Някои от тези снимки ги скани

Италия върна на Канада емблематична портретна снимка на Уинстън Чърчил, открадната от хотел в Отава преди повече от две години и продаден на търг на нищо неподозиращ италианец, съобщават Асошиейтед прес и Ройтерс. 

Церемония в канадското посолство в Рим отбеляза успешното намиране в Италия и връщане на Канада на фотографията, известна като "Ревящият лъв".

На церемонията италиански карабинери предадоха портрета на канадския посланик в Италия Елиса Голдбърг, която похвали сътрудничеството между следователи от Италия и Канада, довело до възстановяването му. 

Портретът на британския лидер, направен от фотографа от Отава Юсуф Карш през 1941 г., вече е готов за последната стъпка от пътуването си към дома в хотел "Фермон шато Лорие", откъдето е бил откраднат.

След завръщането си снимката отново ще бъде изложена като забележителен исторически портрет.

Ролята на киното е не само да представяме себе си, а да излагаме различни гледни точки. Важно за мен е в процеса на създаването на творбата да вляза в различни перспективи, сподели полската режисьорка Кинга Дембска, която гостува на варненския филмов фестивал „Любовта е лудост“, за да представи своя последен филм „Празник на огъня“, който бе показан снощи във Фестивалния и конгресен център.

Лентата е по едноименния роман на 40-годишния Якуб Малецки и разказва за двете сестри Настка, болна от церебрална парализа, и Луция, която е балерина. Режисьорката е получила покана да работи по проекта от продуцента на успешните полски заглавия „Студена война“ и „Ида“, които имат номинации и награди "Оскар".

Дембска призна, че смятала да откаже, защото винаги пише сценариите си сама, но когато прочела ръкописа, видяла, че той е съкров

Не са малко и скандалите, в които се забърква Кустурица благодарение на свободолюбивия си дух и непоколебимостта да отстоява мнението си, понякога и доста противоречиво, включително и по политически въпроси. 

Емир Кустурица е роден на 24 ноември 1954 г. в Сараево, родителите му са мюсюлмани. Той сам решава да се обяви за сърбин по време на войната в Босна. През 2005 г. става християнин и решава да промени името си на Неманя.

Общо 418 фотографии участват в петото издание на конкурса "Обичаме Русе". Те са дело на 62 фотографи - любители и професионалисти, сред които са и седем деца. Това съобщи Александрина Колева от общинската фондация "Русе - град на свободния дух", която е организатор на събитието заедно с Община Русе.

Началото на гласуването на публиката е поставено днес във фейсбук страницата на фондация "Русе - град на свободния дух". Така до 28-и октомври всеки може да даде своя вот за снимката, която най-много го е впечатлила.  

Фотосите се състезават в разделите "Бизнесът на Русе", "Аерофотография", "Пейзажи", "Събития и уловени моменти" и "Черно-бяла фотография". 

Целта на конкурса е да покаже красивата страна на най-големия крайдунавски град.

Освен "Фаворит на публиката" ще има и награди за победителите във всеки отделен раздел. Предвидени са и парични пр

Пепа Николова-Пеша представя дебютната си изложба „Гората, която създадохме?“ – изследване на устойчивостта и връзката ни с природата. Това съобщават от галерия „Сердика“, домакин на събитието от 13 септември до 5 октомври. 

С концепция, разработена от Валентин Бакърджиев, изложбата предлага уникално многосензорно преживяване, което съчетава изкуство и екологично съзнание, коментират организаторите.

Авторката, макар и нешироко известна в художествените среди, има богат опит като сценограф и костюмограф, работейки повече от 30 години в театъра и киното. През този период е създавала костюми и декори за други сценографи и костюмографи, но сега, на 54 години, решава да излезе на преден план.

„Гората, която създадохме?“ представя &bdquo

Еминем, Бой Джордж, Джордж Клинтън, Шерил Кроу, Джанет Джаксън, Аланис Морисет, а също групите „Дуби брадърс“ и N.W.A са сред номинираните за Залата на славата на авторите на песни за 2025 г., предаде Асошиейтед прес. Представени за всички музикални стилове - от рок и кънтри до рап. 

Сред номинираните е и Брайън Адамс с песните Summer of `69 и Have You Ever Really Loved a Woman?, както и Майк Лав от групата „Бийч бойс“. 

В Залата на славата на авторите на песни ежегодно се номинират както изпълнители, така и неизпълнители. Тази година в последната категория влизат продуцентите - Уолтър Афанасиев, помогнал на Марая Кери с нейния хит All I Want for Christmas Is You, Майк Чапман, който е съавтор на Love Is a Battlefield на певицата Пат Бенатар и Нарада Майкъл Уолдън, автор на How Will I Know?, изпълнена от Уитни Хюстън.

Тази годин

Типичното въплъщение на kawaii - "сладката" страна на японската популярна култура, героинята Хелоу Кити (Hello Kitty) ще отбележи своята 50-годишнината в петък, продължавайки да е все така известна по света и да носи дивиденти на своите създатели, предаде АФП.

От създаването си през 1974 г. до ден днешен героинята, която наподобява бяло котенце с неизменна червена панделка, се радва на световен успех. Образът на Хелоу Кити може да бъде видян върху десетки хиляди продукти - от плюшени играчки до ученически чанти, дрехи и домакински уреди.

Героинята със схематични черти, която според създателите си от "Санрио" е малко момиче от Лондон, а не котка, има солидна база от фенове и се е превърнала в "машина" за печелене на пари. 

Петдесетгодишната американка Хелън от Калифорния, обсебена от Хелоу Кити още от появата й през 70-те години на миналия век, казва, че си

Изложба на две японски изкуства – кири-е и икебана ще бъде показана в Триъгълната кула на Сердика (филиал на Регионалния исторически музей - София). Експозицията „Природна хармония“ започва днес и ще продължи до 6 ноември, съобщават организаторите.

По думите на организаторите природата е голяма и важна част от живота на японците – те й се възхищават, наслаждават, намират дълбок смисъл и символика в нея и я приемат за част от ежедневието и заобикалящата ги среда. „Тя е и един от важните и често срещани мотиви в изкуството на японските и българските кири-е творци и неразривна част от изкуството на подреждането на цветя - икебана. Погледнете през очите на българските и японски автори към заобикалящия ги свят и станете част от него“, отбелязват те.

От екипа отбелязват, че кири-е е японското изкуство за създаване на картини чрез изрязване

Кустурица завършва филмова режисура в Прага през 1978 г., като по време на следването си прави късометражни филми и един от тях -  "Герника", печели Първата награда на Студентския филмов фестивал в Карлови вари. 

В игралното кино дебютира със "Спомняш ли си Доли Бел" (1981) и печели "Златен лъв" на фестивала във Венеция. Сценарист е Абдулах Сидран, с когото са тандем и за филма "Баща в командировка" (1985), печели наградата "Златна палма" в Кан, а също и номиниран за "Оскар" за чуждоезичен филм през 1986 г.

За продукцията си "Циганско време" (1989) Емир Кустурица отново е отличен на кинофестивала в Кан, като взима наградата за най-добър режисьор. 

В началото на 90-те години на миналия век той преподава в Колумбийския университет в САЩ. Там прави и първият си англоезичен филм - "Аризонска мечта" (1993), в който участват холивудските звезди Джони Деп и Фей Дънауей. Това е единственият засега филм на Кустурица в Холивуд. "Аризонска мечта" печели специална награда на журито на "Берлинале" - "Сребърна мечка", през 1994 г. 

През 1995 г. на екран излиза и сюреалистична балканска комедия "Ъндърграунд", чийто сценарист е Душан Ковачевич. За лентата Кустурица печели и втората си "Златна палма" в Кан. Той е сред малкото носители на две награди "Златна палма". Кустурица няколко пъти е член на журито на международния кинофестивал, провеждан на Лазурния бряг. 

Три години по-късно режисьорът прави и черната комедия  "Черна котка, бял котарак", отличена със "Сребърен лъв" за режисура на фестивала във Венеция.

Eмир Кустурица има повече от 20 игрални и телевизионни филма. Те се отличават със смесица от различни жанрове, като повечето съчетават смешното и трагичното и фокусът е животът на Балканите. Последната му пълнометражна продукция "По млечния път" излезе на екран през 2016 г. В главните роли са той и италианската актриса Моника Белучи, която по време на снимките се научила да дои крава, както и проговорила сръбски, твърдят местните медии. 

За филма "Животът е чудо" през 2004 г. построява етноселото Дървенград, на около 250 км. от Белград. Днес той е сред атракциите в страната с хиляди туристи годишно. От 2008 г. там се провежда международният културен форум Кустендорф, също създаден от Кустурица. През януари 2025 г. ще се проведе осемнадесетото му издание.

Дървенград е посещаван и от световноизвестни личности, сред които и актьорът Джони Деп. Той определя Кустурица за "мой брат и мое вдъхновение", цитиран от "Дойче веле". Двамата работят заедно по филма "Аризонска мечта". 

Режисьорът дава идея и за изграждането на културно-историческия център Андричград край босненския Вишеград, в памет на носителя на Нобелова награда за литература Иво Андрич. Плановете на Кустурица предвиждат да го използва като място за снимките на филм по романа на Андрич "Мостът на Дрина". 

Той снима и документални филми, сред които за аржентинския футболист Диего Марадона (2008), с когото твърди, че били приятели, както и за бившия уругвайски президент Хосе Мухика (2018). 

Емир Кустурица прави първите си стъпки в литературата с автобиографичната книга "Смъртта е непотвърден слух" (2010). Следват "Сто яда" (2013),  "За какво ми е това" (2018), "Виждаш ли, че не виждам" (2022) и "Когато мъртви души маршируват" (2023).  Всичко, което написах, за щастие, беше създадено късно и опитът от километража, навъртян при снимане на филми, със сигурност помогна, каза Кустурица по време на представянето на наскоро преиздадените книги на Панаира на книгата в Белград в края на октомври, цитиран от сайта на изданието "Новости".

Творецът с интерес следи и политическия живот в Сърбия. Той нееднократно заявява пред медиите, че според него разпадането на бивша Югославия е една от най-големите трагедии на миналия век. 

Наскоро той заяви пред в. "Данас", че  няма да се включва в политическия живот, но неговата политика "винаги е била и ще бъде - опазване на околната среда". „Моята позиция не се е променила от времето, когато… казах, че опазването на околната среда е единствената политика, която ме интересува", каза Кустурица, като подчерта, че няма намерение да се "търкаля в политическата кал". Той припомни, че неговият "начин на живот" е опазването на околната среда.

Режисьорът не крие, че има добри отношения с руския президент Владимир Путин, който го прие през април т.г. в Кремъл, писаха сръбските медии. По време на срещата Кустурица е казал, че планира да заснеме "руски триптих" от филми по Фьодор Достоевски, Николай Гогол и Лев Толстой, както и да завърши работата по "Лавър" по романа на Евгений Водолазкин. И е споделил, че след това може да сложи точка на кариерата си.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Авансцена
Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света
Калейдоскоп
Продължава програмата на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.